Przedmiotem projektu było: zorganizowanie „II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej nad Jeziorem Czorsztyńskim – Kluszkowce 2011”.
Celem projektu było:
Cele operacji zostały zrealizowane dzięki organizacji przez Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach z/s w Maniowach, Parafię M.B. Częstochowskiej w Kluszkowcach, chór parafialny „Kluszkowce” oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne w Nowym Targu „II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej nad Jeziorem Czorsztyńskim – Kluszkowce 2011”.
Festiwal odbył się 17 lipca br. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach. W Festiwalu wzięło udział 5 chórów: chór parafialny „Kluszkowce” z Kluszkowiec, „Flisoki” ze Sromowiec Niżnych, „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, chór „Haliar” ze Starych Hor ze Słowacji i zespół „Camerata” z Islandii.
Każdy chór przyjmowany był owacyjnie przez licznie zgromadzoną publiczność, a po koncercie nagradzany gromkimi brawami. Komisja oceniająca Festiwal w składzie:
- mgr Marta Łapczyńska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu
- mgr Maria Jolanta Kowalczyk- dyrygent chórów w Islandii
- mgr Ewa Kowalczyk – Pawlik – pedagog śpiewu w Akademii Muzycznej w Krakowie,
w protokole podsumowującym stwierdziła między innymi: „Wszystkie chóry były bardzo dobrze przygotowane – wyrazy uznania dla chórmistrzów. Zaprezentowano bogaty i zróżnicowany repertuar począwszy o J. Arcadelta poprzez J.S. Bacha, W.A Mozarta, C. Franka, aż do muzyki ludowej i pieśni biesiadnej”.
W ocenie Komisji bardzo ważne było to, że chóry w swoich repertuarach mają również utwory z regionów, z których pochodzą, że sięgają do swoich korzeni.
Każdy chór otrzymał pamiątkową statuetkę w kształcie klucza wiolinowego, którą wręczył chórom Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach i proboszcz Parafii Kluszkowce O. Jacek Pawlikowski.
Po koncertach i po podsumowaniu Festiwalu, członkowie chórów oraz zaproszeni goście przejechali kolejką „Wolski Ekspres” do zatoki nad Jeziorem Czorsztyńskim, a stamtąd przepłynęli statkiem pod zamek Niedzicki, gdzie podczas wspólnego posiłku mogli się integrować i koncertować do późnych godzin wieczornych.
Wartość projektu – 14 678, 26 zł
Wartość dofinansowania – 9 571, 31zł
Umowa o dofinansowaniu podpisana 10 stycznia 2011 r.
Beneficjent: Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach z/s w Maniowach
Projekt zrealizowany w ramach działania Osi 4 – LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe projekty”, wdrażanych za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce - Pieniny”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 –Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. „Podnoszenie kompetencji LGD i społeczności lokalnych, szkolenie i tworzenie sieci kontaktów oraz wypracowanie mechanizmów współpracy i włączania lokalnych społeczności w celu przygotowania i wdrożenia LSR Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader w ramach poddziałania „Wsparcie przygotowawcze” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Przewidywane wyniki operacji: Realizacja Planu włączenia społeczności, w szczególności przygotowanie LSR Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny"