W dniu 20 lipca 2011r. gościliśmy na terenie LGD „Gorce-Pieniny” 21 osobową grupę z Węgier, przedstawicieli Węgierskiej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Departamentu Doradztwa, Edukacji i Rozwoju Obszarów Wiejskich z Węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa oraz Organizacji Młodych Rolników, a także przedstawicieli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, którzy ten wyjazd zorganizowali w ramach współpracy Polsko- Węgierskiej.
Grupa węgierska przebywała w Polsce 4 dni- ostatnim dniem wizyty był obszar Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny”.
Jednym z głównych celów wizyty delegacji z Węgier było poznanie funkcjonowania LGD w Polsce.
Idea zorganizowania wyjazdu studyjnego narodziła się podczas spotkań przedstawicieli Krajowych Sieci w Warszawie w grudniu 2010 r., a następnie w Budapeszcie w marcu 2011 r., które dotyczyły realizacji zadań z zakresu współpracy polsko - węgierskiej, zorganizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uczestników wizyty studyjnej przywitał Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut, członkowie zarządu - Krystyna Kubik, Edward Ponicki, Andrzej Wojtaszek, przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Kwiatek, p.o. Kierownik biura Krystyna Sajdak oraz kapela Jaśka Kubika z Krościenka, którą goście byli zachwyceni.
Następnie Vice Prezes Stowarzyszenia Krystyna Kubik w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła pokrótce charakter i obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” oraz krótką historię wdrażania podejścia Leader na terenie działania 3 gmin. Dodatkowo zaprezentowała osiągnięcia LGD w wykorzystaniu środków Osi 4 PROW 2007 – 2013 przez beneficjentów. Po prezentacji goście zadawali wiele pytań w wyniku, której wywiązała się ożywiona dyskusja na temat pozyskiwania środków na „małe projekty” oraz sposobów podejścia do lokalnych problemów i metod ich rozwiązywania, ze szczególnym uwzględnieniem problemów młodego pokolenia.
Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut przybliżył uczestnikom spotkania idee opracowania przez Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” dokumentacji Szlaku Kultury Wołoskiej, który wywodzi się z Węgier.
Kolejnym punktem wymiany doświadczeń była prezentacja nieformalnych grup młodzieżowych działających przy Gminnym Centrum Kultury w Krościenku oraz Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Młodzi ludzie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i rękodzielnicze pod „okiem” swoich instruktorów Pana Józefa Szałwi z Krościenka oraz Pani Jadwigi Siuta z Ochotnicy Górnej, za co otrzymali gromkie brawa.
Pani Dyrektor węgierskiego KSOW - Sara Brandt wyraziła swoje słowa uznania w imieniu grupy, dodała, że okolice są piękne i widać, że ludziom dobrze się tu żyje.
Po obiedzie, do którego przygrywała kapela Jaśka Kubika, oraz wymianie materiałów promocyjno-informacyjnych i krótkim pokazie „nauki” tańca góralskiego goście pełni wrażeń wyjechali do Budapesztu.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. „Podnoszenie kompetencji LGD i społeczności lokalnych, szkolenie i tworzenie sieci kontaktów oraz wypracowanie mechanizmów współpracy i włączania lokalnych społeczności w celu przygotowania i wdrożenia LSR Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader w ramach poddziałania „Wsparcie przygotowawcze” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Przewidywane wyniki operacji: Realizacja Planu włączenia społeczności, w szczególności przygotowanie LSR Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny"