2021r. ekoWZMACNIACZ - ekowycieczka, piknik ekologiczny, questy turystyczne.

ekoWZMACNIACZ - ekowycieczka, piknik ekologiczny, questy turystyczne.

Projekt ekoWZMACNIACZ to projekt własny realizowany w ramach realizacji Lokalnej Strategii Działania. Projekt ten rozpoczął realizację swoich założeń w roku 2019, i  z uwagi na występującą pandemię COVID-19 został wydłużony w swojej realizacji do roku 2021. 

W roku 2021r. zostały zrealizowane kolejne działania:

1. EkoWycieczka pn. „Bioróżnorodność Pienin”

Po długim czasie, i oczekiwaniu na zmniejszenie obostrzeń związanych z COVID-19, w dniu 31.05.2021r. udało się odbyć wycieczkę pieszą na Trzy Korony. Przewodnikiem wycieczki był Przewodnik Beskidzki Jakub Wolski, który w trakcie wyprawy przybliżył młodzieży i dzieciom z klas podstawowych z kilku szkół z terenów Pienin i Gorców, jak wygląda bioróżnorodność na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Przewodnik angażował dzieci do aktywnego udziału w poszukiwaniu roślinności w trakcie pieszej wycieczki. 

Na koniec wycieczki dzieci odbyły interesującą wizytę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie miały okazję poznać i zobaczyć z bliska roślinność obecną na terenie PPN.

W sumie w wyprawie wzięło udział 18 uczniów szkół podstawowych z Ochotnicy Dolnej, Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy, Sromowiec Wyżnych, Kluszkowiec i Maniów.

2. Piknik Ekologiczny

W dniu 9 czerwca 2021r. odbył się Piknik Ekologiczny w Szczawnicy. Dzięki uprzejmości władz Miasta i Gminy Szczawnica udało się nam zorganizować to wydarzenie w samym sercu Szczawnicy, przy Dolnej Stacji PKL Palenica, gdzie bez większego problemu mogły do nas dotrzeć dzieci ze szkół, które dojeżdżały do nas autokarami.

Miasteczko ekologiczne wspierała niezwykle doświadczona w kwestiach ekologii i prowadzenia warsztatów Fundacja Arka, która przyjechała do nas aż z Bielska Białej.

W sumie z warsztatów i wystaw, oraz zabaw plenerowych skorzystało ok. 300 dzieci szkolnych, a odwiedziło nas w sumie 7 szkół podstawowych.

W trakcie warsztatów dzieci miały okazję odwiedzić kilka ciekawych stanowisk, które prezentowały:

 

  1. Bus Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej z systemem fotowoltaiki na dachu. Samochód wyposażony w 4 stanowiska komputerowe zasilane prądem tylko ze słońca, poprzez system modułów fotowoltaicznych montowanych na dachu samochodu. Takie zajęcia z ekologii staną się na pewno niepowtarzalną szansą do zdobycia wiedzy w sposób niestandardowy, a tym samym służyć będą promowaniu prostych postaw i zachowań ekologicznych na co dzień, które każdy może zrealizować w swoim życiu. Na komputerach 5 gier ekologicznych dla różnych grup wiekowych od łapania kropelki i szukania żubrów dla najmłodszych poprze segregacje śmieci do trudniejszej zabawy fleszowej.
  1. Kino Rowerowe- Ekspozycja składająca się z systemu 3 rowerów i namiotu, w którym znajdują się krzesełka jak w kinie. Dzieci i młodzież pedałując wytwarzają prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Na rowerach zamontowane są specjalne liczniki pokazujące ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów W kinie proponujemy prezentacje ekologiczne przygotowane przez Fundację czas 15 minut
  2. Ekologiczny Dom i warsztat praktyczny z udziałem kompostownika Kompostownik i Rozdrabniarka. Warsztat praktyczny poświęcony zasadom gospodarowania i znaczenia śmieci organicznych. Uczestnicy na własne oczy przekonują się jak jest to proste samemu składając kompostownik. Namiot/domek o wymiarach 3x3x4 rozłożymy na zielonej, sztucznej trawie. Wokół staną makiety drzew. W środku domku będziemy prezentować różnorodne eksponaty, które dzieci mogą przyczepiać (meblując i urządzając domek). Będą mogli przyczepić cieknący kran lub zakręcony, święcącą żarówkę energooszczędną lub taką zwykłą, kubeł pełen nieposegregowanych śmieci lub 3 kolorowe kubły służące do segregacji itd. Wszystko w prosty sposób ma pokazywać korzyści dla środowiska wynikające z ekokonsumpcji i indywidualnej emisyjności naszych działań, w szczególności w zakresie oszczędzania wody.+ Przestrzenne EKO Memory. Przestrzenna gra edukacyjna, której kolorowe plansze prowadzą uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z naszymi codziennymi nawykami. W grze jest 48 plansz o wymiarach 40x40cm. W EKO-Memory można grać indywidualnie lub grupowo. Pojawiający się element rywalizacji sprawia, że gra nie tylko edukuje, ale również jest bardzo emocjonująca dla uczestników. (4 metry na 4 metry) Tematyka –Codzienne czynności dla ekologii
  3. Gra planszowa  kompostowa przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki np. ekologicznej
  1. Prezentacja Wystawy składająca się z różnych tablic ekologicznych
  1. Eko Puzzle - duże formatowe puzzle zabawa dla całych rodzin
  1. Eko Torby –Warsztat polegający na własnoręcznym odbiciu szablonu o tematyce ekologicznej na torbie bawełnianej. Uprzednio przygotowane szablony w kreatywny sposób poruszający temat ograniczania ilości odpadów i niskiej emisji. Animator wprowadza w temat nawiązując do zmian klimatu które zachodzą min. poprzez nasze codzienne wybory. Zachęcając do refleksji na temat własnych nawyków oferuje uczestnikom stworzenie torby, która będzie alternatywą dla popularnej 'foliówki”, a jej właściciel będzie mógł jej używając dać innym dobry ekologiczny przykład Stoisko warsztatowe będzie wkomponowane w przestrzeni piknikowej.

Choć dzień okazał się niezwykle upalny to dzieci bawiły się fantastycznie w asyście bardzo kompetentnych i sympatycznych animatorów. W wydarzeniu brali udział Prezes naszego Stowarzyszenia Tomasz Hamerski wraz z Panią wiceprezes Krystyną Kubik wraz z pracownikami. Ponadto, swoją obecnością uraczyli nas - Pan Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica - Grzegorz Niezgoda wraz z jego zastępcą Grzegorzem Czaja.

3. Budowanie QUESTów turystycznych

Cztery questy – edukacyjna gra terenowa – powstały na terenie gmin: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna oraz Szczawnica.

Projekt pt: „"EKO WZMACNIACZ" tj. opracowanie terenowej gry edukacyjnej, przeprowadzenie konkursu ekologicznego, organizacja pikniku ekologicznego oraz wycieczki edukacyjnej  jako wzmocnienie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne dzieci i młodzieży z obszaru LGD "Gorce-Pieniny".” realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” w ramach którego opracowano gry terenowe po Jaworkach, Kluszkowcach, Krościenku i Ochotnicy Dolnej.

Questing to zabawa dla wszystkich bez względu na wiek. Questing łączy elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Zwieńczeniem każdej zabawy jest odnalezienie skarbu. Turysta z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego, czy pradawnego miejsca. Każdy Questing to „nauka przez zabawę”. Ta forma gry terenowej posiada duży walor edukacyjny z różnych dziedzin, co ułatwia proces nauki.

 

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy  LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: podniesienie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych