Drugie życie skrzynek
W 2016roku za pośrednictwem Stowarzyszenia do mieszkańców gminy Czorsztyn, Krościenko, Ochotnica Dolna i Szczawnica trafiło 6 tirów jabłek i tir marchewki. Bezpłatna dystrybucja owoców cieszyła się dużym zainteresowaniem. Bywało, że kolejki czekały na tira wypakowanego po brzegi jabłkami. Nie przeszkadzał upał, ani deszcz.
Ponad 123 tony jabłek i 18 ton marchewki we wszystkich punktach odbioru rozeszło się jak ciepłe bułeczki, a drewniane "skrzynki unijne" mają dzisiaj drugie życie. Mieszkańcy prześcigają się w pomysłach, jak je wykorzystać. U jednych są przydomowym ogródkiem, u innych stanowią ozdobne konstrukcje dla kwiatów doniczkowych. Bywa, że są elementem wyposażenia domu. Kreatywne pomysły mieszkańców Podhala przedstawiamy w galerii zdjęć.
Owoce pochodziły od Polskich sadowników z okolic Sandomierza, którzy nie mogli sprzedać owoców na wschód. W związku z rosyjskim embargiem na polskie jabłka Unia Europejska wdrożyła mechanizm polegający na ich odkupywaniu od producentów z przeznaczeniem do bezpłatnej dystrybucji. Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego uczestniczyło w mechanizmie administrowania rozdysponowywaniem owoców i warzyw przeznaczonych na bezpłatną dystrybucję.
Rozładunek 7 tirów owoców (prawie 8 000 skrzynek jabłek, ponad 1 800 worków marchewki) wymagał zaangażowania specjalistycznego sprzętu i wielu wolontariuszy. Dziekujemy wszystkim osobom, które włączyły się w akcję bezpłatnej dystrybucji jabłek i marchewki.
Małgorzata Piątek