Opera na zamku w Czorsztynie po raz trzeci?

Opera po raz trzeci?

 

To już trzeci raz, jak udało nam się pozyskać dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery "Zamek na Czorsztynie". Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Druga edycja miała miejsce w 2019 roku, a frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Kultura Dostępna, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ w tym roku otrzymało dotacje wysokości 35 tys. zł. na realizację w.w projektu.

Przypominamy, iż „Zamek na Czorsztynie'' to utwór w formie pośredniej pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, o charakterze narodowym często wystawiany w XIX wieku, m.in. w 1862 przez Stanisława Moniuszkę. Akcja utworu odbywa się w burzliwą noc, gdzie do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomierze rozpoznaje zaginionego ukochanego……?

Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce -m.innymi Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy ¬(w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka, sopran).

Czy uda nam się w tym roku powtórzyć wydarzenie, które planujemy na sierpień.......? Trudno na dzisiaj przewidzieć, ale mamy nadzieje, ze znów spotkamy się w przepięknej scenerii u stóp warownego wzgórza- ruin zamku w Czorsztynie, czego i sobie i Państwu życzymy.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Programu Kultura Dostępna 2021