OPERA NA ZAMKU W CZORSZTYNIE

Miło nam poinformować, iż decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny” otrzymało dotacje wysokości 30 tys. w ramach programu „Kultura Dostępna” na wystawienie opery w plenerze. Już w sierpniu br. na dziedzińcu ruin czorsztyńskiej warowni   odbędzie się wystawienie  opery pn: „Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego". Jest to bardzo rzadko wykonywane dzieło polskiego XIX¬wiecznego kompozytora. Charakteryzuje się ono wieloma cechami, odnoszącymi się do rodzimej polskiej kultury, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Spora część dzieła utrzymana jest w stylu narodowym, który przejawia się w polonezach, ludowych śpiewkach oraz dumkach. Libretto Józefa Wawrzyńca Krasińskiego nawiązuje do popularnych legend o białych damach, zamieszkujących polskie zamki i straszących nocą ich mieszkańców. Realizacja projektu "Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego" będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem organizowanym w  Pieninach, gdzie nigdy jeszcze nie wystawiano plenerowo dzieła  operowego.

Ważnym założeniem projektu jest pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym rozgrywa się akcja, oraz o czasie określonym przez fabułę (zmierzch). Jest to unikalne, oryginalne i innowacyjne  ujęcie  tematu, które naszym zdaniem zapewni  duże powodzenie przedsięwzięcia. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia sąmłodzi studenci Akademii Muzycznej w Krakowie tj. Pani  Ewa Marta Zachwieja ze Szczawnicy ¬(w operze jako  solistka, mezzosopran ) studentka 1-go roku studiów magisterskich Śpiewu Solowego, Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego  im. Krystyny Jamroz; dwukrotnie uczestniczyła w warsztatach wokalnych im. Lotty Lehmann w Perlebergu, w Niemczech, podczas, których otrzymała wyróżnienie. W Polsce swe umiejętności wokalne  doskonaliła również podczas licznych kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Ryszarda Karczykowskiego, Mariusza Kwietnia, Piotra Kusiewicza. Drugą inicjatorką jest  Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka, sopran). Studentka 2-go roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka III miejsca i wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w  Gliwicach. Brała udział w kursach mistrzowskich śpiewu solowego, prowadzonych przez m.in. Mariusza  Kwietnia, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza i Rose Marie Landry oraz kursach aktorskich  prowadzonych m.in przez Michała Znanieckiego, Ireneusza Krosnego i Bogdana Renczyńskiego. W 2015roku debiutowała w Operze Krakowskiej w spektaklu "Opera bez ograniczeń"; współpracuje z krakowskim  środowiskiem chóralnym, m.in. z Chórem Polskiego Radia.

Te dwie energiczne kobiety wzięły sprawy w swoje ręce, rozeznały teren, potrzeby i z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy. Celem programu do którego aplikowało stowarzyszenie wraz ze studentami jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Nasze działania w projekcie popularyzują dziedzictwo o znaczeniu narodowym i poszerzają dostęp do oferty kulturalnej obszaru pienińsko-gorczańskiego oraz charakteryzują się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Planowane wydarzenie umożliwi mieszkańcom obszaru LGD zapoznanie się z formą sztuki operowej, do której  na  co dzień mamy utrudniony  dostęp. Ponadto będzie to znacząca promocja ruin zamku w Czorsztynie oraz  całego regionu pienińskiego.  Partnerami projektu są Pieniński Park Narodowy w Krościenku, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Galeria Krzywa Jabłonka w Szczawnicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Na tym jednak  nie koniec, gdyż chcemy  partnerstwo rozszerzyć o gminy pienińsko-gorczańskie.

Koordynator projektu

Krystyna Kubik –

Zarząd LGD „ Gorce-Pieniny”