Podsumowanie projektu pn. "Rękodzieło-tradycje regionu pienińsko-gorczańskiego"
2021-12-16
Podsumowanie projektu pn. "Rękodzieło-tradycje regionu pienińsko-gorczańskiego"
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z prowadzonych warsztatów HAFT MATEMATYCZNY oraz RZEŹBA DŁUTEM oraz z wystawy prac w projekcie "Rękodzieło-tradycje regionu pienińsko-gorczańskiego" realizowanego przy wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w programie MECENAT MAŁOPOLSKI 2021.
Głównym założeniem projektu pn. "RĘKODZIELO - Tradycje regionu pienińsko-gorczańskiego" było podjęcie działań na rzecz zachowania i kontynuacji zanikających form kultury ludowej na obszarze Pienin i Gorców poprzez organizację warsztatów z rękodzieła lokalnego. Celem projektu było wzmacnianie i kultywowanie twórczości ludowej regionu oraz podtrzymanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego wśród osób młodych i dorosłych, mieszkańców regionu oraz turystów. Projekt polegał na organizacji warsztatów z twórcami ludowymi pochodzącymi i tworzącymi na terenie Pienin i Gorców, uwiecznieniu ich prac na fotografii i umieszczeniu ich na różnych portalach społecznościowych oraz stronach internetowych. Powodem organizacji tego typu zajęć były często odbierane opinie i sygnały, iż z roku na rok pogłębia się zanik form twórczości ludowej wśród młodszego pokolenia. Dlatego naszą misją w tym przedsięwzięciu było wzmocnienie więzi między osobami w wieku średnim, a twórcami ludowymi w formie edukacji międzypokoleniowej.
Na realizację zadania złożyły się dwa działania tj. organizacja i przeprowadzenie warsztatów rękodzieła w 2 gminach (Ochotnica Dolna i Szczawnica). Prowadzone zajęcia dotyczyły haftu matematycznego oraz rzeźby w drewnie. Zajęcia odbywały się w bezpłatnie udostępnionych salach w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz w Straży Pożarnej w Szczawnicy, a prowadzącymi byli lokalni twórcy - Władysława Kurzeja z Ochotnicy Dolnej - twórca haftów matematycznych oraz Marek Dziedzina - utalentowany rzeźbiarz ze Szczawnicy. Uczestnikami warsztatów były osoby w różnym wieku, kobiety i mężczyźni które chciały poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w tworzeniu rękodzieła.
Duże zainteresowanie warsztatami utwierdziło nas w przekonaniu, że tego typu działania są niezwykle potrzebne, i z pewnością będziemy chcieli powtarzać tego typu zajęcia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, twórcom oraz współpracownikom za bardzo miłą atmosferę.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.